Nowe stawki za gaz i prąd
Podwyżka cen prądu w 2022 roku wyniesie około 24 proc., a ceny gazu dla odbiorców indywidualnych wzrosną o około 54 proc. URE podał nowe taryfy dla odbiorców indywidualnych, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 roku.
Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, to „wysokie hurtowe ceny energii oraz koszty zakupu praw do emisji CO2 głównymi przyczynami wzrostu naszych rachunków”. W ostatnim roku cena energii – zarówno z dostawą na rok 2022, jak i na kolejne lata – gwałtownie rośnie. Jeszcze w listopadzie 2020 r. cena energii w kontraktach terminowych oscylowała na poziomie 242 zł/MWh, by w listopadzie tego roku osiągnąć poziom 470 zł/MWh. Ceny te obecnie nadal rosną – wyjaśnia też URE. Zmiany obrazuje poniższa grafika URE.
„Drugim czynnikiem znacząco przekładającym się na ceny energii w Polsce, są koszty zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Nasza energetyka w większości oparta jest bowiem na tym paliwie: 80 proc. wyprodukowanej tym roku w kraju energii elektrycznej pochodziło właśnie z węgla. Koszty uprawnień w okresie od maja 2019 r. do listopada br. wzrosły od 100 do 310 zł za tonę i obecnie nadal rosną” – informuje Urząd. Poniższa grafika Urzędu Regulacji Energetyki ilustruje wzrost cen uprawnień do emisji CO2 od maja 2019.
Co w takim razie możemy zrobić aby nasze rachunki mimo wzrostu stawek za energie elektryczną i gaz nie uległy drastycznej zmianie?
- Systematycznie wymieniaj sprzęty na bardziej energooszczędne – to oczywistość. Stare pralki, telewizory i lodówki dosłownie pochłaniają kilowaty, dlatego przy każdej okazji (awaria, dodatkowa gotówka) warto pomyśleć o kupnie nowoczesnego sprzętu.
- Wyłączaj sprzęty na noc, również z trybu czuwania – jedna, maleńka lampka, sygnalizująca gotowość telewizora do pracy, potrafi w ciągu godziny zużyć 2 waty prądu. To niewiele, ale jeśli pomnożymy to przez 1000, 10000 godzin? No właśnie. Słynne „stand by” jest wrogiem oszczędności i trzeba zacząć walkę z własnymi przyzwyczajeniami. Oczywiście sporym utrudnieniem byłaby codzienna przebieżka od telewizora do wieży grającej czy konsoli do gier. Dlatego zachęcam, aby te najczęściej używane sprzęty podłączyć do jednej listwy przepięciowej i za pomocą jej włącznika odcinać prąd.
- Rozsądnie gotuj wodę w czajniku elektrycznym – czajnik o mocy ponad 2000W jest prawdziwym pożeraczem energii. Dlatego musimy nauczyć się z niego mądrze korzystać. Sprawdźcie, jaką pojemność mają najczęściej używane przez Was kubki i szklanki. Stawiam, że w okolicach 200 ml. Po co w takim razie, chcąc wypić jedną herbatę lub kawę, wlewacie do czajnika pół litra wody?
- Korzystaj z żarówek energooszczędnych – na szczęście są coraz tańsze i bardziej dostępne. Niestety, wcześniej trzeba sporo zainwestować. Generalnie jednak korzystanie ze świetlówek i lamp ledowych bardzo pozytywnie wpływa na wysokość rachunków za energię.
- Walcz z przyzwyczajeniami – ta reguła odnosi się szczególnie do sprzętów kuchennych. Przyznajcie się, ile razy w ciągu pieczenia ciasta czy jakiejś zapiekanki otwieracie piekarnik elektryczny i sprawdzacie, czy „już jest gotowe”? No właśnie. A od czego są zegary, ustawienia automatyczne i inne super gadżety, które znajdziemy w nowoczesnych piekarnikach? Ten punkt rozwinę również o np. telewizor. Zbyt często jest on naszym towarzyszem i pozostaje włączony nawet wtedy, gdy robimy coś zupełnie innego. Telewizory są bardzo energochłonne, dlatego warto ograniczać korzystanie z nich na rzecz ruchu na świeżym powietrzu. Będzie taniej i zdrowiej.
- Masz płytę ceramiczną? Pomyśl o indukcyjnej – taki sposób gotowania jest bardzo opłacalny, szczególnie w porównaniu z płytą ceramiczną.
- Pomyśl o zmianie taryfy na „nocną i weekendową” – tryb naszego życia bardzo się zmienił, a z tego wynikają coraz wyższe rachunki za prąd. Nawet w tygodniu kładziemy się spać o 23-24, korzystając do końca z telewizji, piekarnika, mikrofalówki etc. Jeśli prowadzicie taki tryb życia, pomyślcie o zmianie taryfy prądowej na nocną. Zwykle zakład energetyczny dostarcza wtedy prąd tańszy o blisko połowę. Taryfa nocna – w zależności od regionu kraju – obowiązuje od 13 do 15 i od 22-23 do 6 rano. Do tego dochodzą całe weekendy. Jeśli więc np. prasujecie tylko w weekend, podobnie z praniem i gotowaniem – zdecydowanie warto pomyśleć o nocnej taryfie. Sprawdzi się ona także na co dzień – wystarczy zmiana przyzwyczajeń i korzystanie z wbudowanych w urządzenia zegarów. Nie ma przecież problemu z ustawieniem opóźnionego startu zmywarki, która mogłaby umyć naczynia w nocy, podczas naszego snu. Pewnie o większości tych zasad słyszeliście, być może do części z nich się stosujecie. Oczywiście sposobów na oszczędzanie prądu jest zdecydowanie więcej, ale wprowadzenie w życie już tych przytoczonych przez mnie rozwiązań, gwarantuje Wam istotne obniżenie rachunków za energię.