Branża OZE potrzebuje wsparcia na innowacje
W zeszłym tygodniu Premier Japonii Yoshihide Suga zadeklarował, że jego kraj osiągnie neutralność klimatyczną do 2050 roku. Poprzedni Premier Japoni zapowiadał, że osiągnie ten cel w drugiej połowie wieku, jednak bez podawania konkretnej daty.
Reakcja na zmiany klimatu nie jest już ograniczeniem dla wzrostu gospodarczego. Podjęcie asertywnych działań przeciwko zmianom klimatu doprowadzi do zmian w strukturze przemysłu i gospodarki, które przyniosą wielki wzrost – powiedział nowo wybrany premier Suga w przemówieniu, które było jego pierwszym wystąpieniem politycznym w parlamencie od czasu objęcia urzędu. Japonia jest aktualnie piątym co do wielkości emitentem dwutlenku węgla na świecie i chociaż podejmowane są kroki w celu zwiększenia energii odnawialnej, kraj planuje również uruchomienie nowych elektrowni węglowych.
Komisja Europejska już w 2018 r. przedstawiła długoterminową strategiczną wizję dobrze prosperującej, nowoczesnej, konkurencyjnej i neutralnej dla klimatu gospodarki UE do roku 2050. Wielka Brytania i Francja w celu spełnienia warunku zero emisyjności do roku 2050 wprowadziły już nawet odpowiednie zapisy w obowiazującym prawie. Zobaczymy jakie będą jutrzejsze wyniki wyborów w USA – jedno jest pewne, że zwycięstwo Joe Bidena może skierować Amerykę na podobną ścieżkę. W zeszłym miesiącu Chiny i Korea Południowa zadeklarowały, że ich gospodarki będą neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, co oznacza, że nie będą wprowadzać do atmosfery więcej dwutlenku węgla niż usuwają.
Z doświadczenia wiemy już chyba wszyscy jak wygladają nasze nowo roczne cele jakie zakładmy do realizacji na kolejny rok 🙂 Ile z nich jesteśmy w stanie spełnić 🙂 Założone cele są łatwiejsze do ustalenia niż do osiągnięcia. Obecnie około 85% światowej energii przemysłowej pochodzi z paliw kopalnych. Osiągnięcie konsumpcji bliskiej zeru pociągnie za sobą ogromne zmiany gospodarcze. Będzie to wymagało ogromnych zmian w sposobie wytwarzania, przesyle i wykorzystywaniu energii. Będzie to również wymagało ciągłego wprowadzania innowacji w urządzeniach wykorzystywanych w procesie produkcji, magazynowania energii z OZE.
Jednak zbyt mało kapitału przeznacza się na innowacje w sektorze OZE. Wydatki na badania i rozwój mają trzy główne źródła:
1. kapitał wysokiego ryzyka, fundusze VC itp
2. sektor rządowy, dotacje i subwencje
3. duże przedsiębiorstwa energetyczne.
Zgodnie z danymi Ecomonist.com ich łączne roczne inwestycje w technologie i innowacje w firmy zajmujące się produkcją urządzeń dla branży OZE to ponad 80 miliardów dolarów. Dla porównania to nieco więcej niż dwukrotność wydatków na badania i rozwój jakie rocznie przeznacza Amazon.
Rządy nie osiągają swoich celów. Inwestycje sektora VC w zielone startupy stanowią około jednej dziesiątej wszystkich inwestycji. Firmy, które sprzedają towary lub usługi dla sektora OZE stanowiły zaledwie pięć ze 100 największych firm w tegorocznym debiucie giełdowym.
Rządy muszą się mocniej zaangażować i to na kilka sposobów w rozwój firm produkujących na potrzeby sektora OZE. Powinno sie myśleć o finansowaniu przez państwo nie tylko podstawowych badań, ale także rozwoju i wdrażania technologii w dalszym zakresie. Niektóre projekty są zbyt ryzykowne, zbyt duże lub jedno i drugie, aby prywatni inwestorzy mogli je szybko skalować.
W praktyce oznacza to, że rząd powinien liczyć się z pokryciem części lub całości rachunku za nowe elektrownie OZE, nowe sieci ładowania pojazdów elektrycznych lub rozszerzone badania nowych technologii. Rządy muszą również wprowadzić zmiany w prawie zachęcając społeczeństwo do bardziej ekologicznej konsumpcji. Podatki związane z emisją dwutlenku węgla są zasadniczym krokiem, zmuszającym firmy, a ostatecznie konsumentów, do ponoszenia kosztów emisji, co z kolei prowadzi inwestorów do bardziej efektywnej alokacji kapitału ( i koło się zamyka).
Sektor prywatny nadal ma do odegrania kluczową rolę. Inwestorzy i przedsiębiorcy najlepiej komercjalizują nowe pomysły, od wydajnych sieci po wózki widłowe napędzane wodorem. Rynki publiczne stanowią ogromne źródło kapitału dla bardziej dojrzałych firm, pomagając im w szybkim tempie skalować produkcję. Coraz więcej firm i funduszy wspieranych przez miliarderów szuka firm z sektora OZE, które mają pomysł na nowe rozwiązania w branży. Inwestorzy instytucjonalni, którzy mają do dyspozycji znacznie większe sumy, również muszą skorzystać z tej okazji. Zbliżająca się transformacja energetyczna będzie jedną z największych możliwości biznesowych następnych dziesięcioleci. Pytanie, kto wykorzysta nadarzającą się okazję ?
Cześć, to jest komentarz.
Aby zapoznać się z moderowaniem, edycją i usuwaniem komentarzy, należy odwiedzić ekran Komentarze w kokpicie.
Awatary komentujących pochodzą z Gravatara.