Własny prąd
PRODUCENT ENERGII ELEKTRYCZNEJ + KONSUMENT ENERGII ELEKTRYCZNEJ = PROSUMENT
Konkretna definicja znajduje się w ustawie o odnawialnych źródłach energii, gdzie przez prosumenta rozumie się „odbiorcę końcowego wytwarzającego energię elektryczną wyłącznie z odnawialnych źródeł energii na własne potrzeby w mikroinstalaji, pod warunkiem że w przypadku odbiorcy końcowego niebędącego odbiorcą energii elektrycznej w gospodarstwie domowym, nie stanowi to przedmiotu przeważającej działalności gospodarczej”.
W ostatnim czasie Urząd Regulacji energetyki opublikował materiał pt.: Przewodnik dla prosumenta, w którym szczegółowo opisuje jakie mamy możliwości w zakresie produkcji energii elektrycznej we własnym zakresie i na własne potrzeby.
W zeszłym roku ruszył również program dofinansowań pn. Mój prąd, z którego mogą korzystać osoby fizyczne. Program cieszy się dużym powodzeniem.
Budżet programu Mój Prąd ustalony został na poziomie 1 mld złotych. Przyczynił się do powstania około 200 tysięcy instalacji fotowoltaicznych. Choć II nabór został zaplanowany do 18 grudnia bieżącego roku, pula środków wyczerpała się już 6 listopada.
Mimo wyczerpania środków NFOŚiGW postanowił nie zamykać naboru. Zamiast tego, NFOŚiGW dołożył do puli 100 milionów złotych, dzięki którym w trwającym naborze zostanie dofinansowane jeszcze około 20 tysięcy instalacji PV o mocy 2-10 kW. Oprócz rozszerzenia puli środków w trwającym naborze, NFOŚiGW potwierdził, że program będzie kontynuowany w 2021 r., a nowa odsłona będzie dawała szerszy wachlarz możliwości dla potencjalnych beneficjentów.
Warto skorzystać z możliwości dofinansowania. Dzięki innowacjom zwiększa się efektywność instalacji PV. Od kilku lat spada również koszt jednostkowy instalacji PV. Biorąc wszystko pod uwagę instalacja PV może się opłacać.
Na koniec kilka liczb:
- Na dzień 1 października 2020 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym wyniosła 2682,7 MW
- Tylko we wrześniu 2020 zostało uruchomione 154,33 MW energii elektrycznej z PV więcej niż miesiąc wcześniej
- Szacowany jest wzrost o 166,3 proc. rok do roku produkcji energii z instalacji PV
Powyższe dane PSE obejmują wszystkie instalacje PV zgłaszane do firm dystrybucyjnych, przyłączone zarówno do sieci średnich, jak i niskich napięć.