Światowe Forum Ekonomiczne 2021 w DAVOS
W dniach 25-29 stycznia odbyło się kolejne Światowe Forum Ekonomiczne, na którym najpotężniejsi tego świata zastanawiali się m.in. jak ma wyglądać nasz świat w dobie COVID-19 oraz jaki wpływ na nasze życie będą mięć zmiany klimatyczne.
W tym roku na wirtualnej konferencji głos zabrali m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Japonii Yoshihide Suga, premier Indii Narendra Modi oraz prezydent Chin Xi Jinping. Wiele osób szczególnie oczekiwało na wystąpienie prezydenta Chin (który swoim przemówieniem otworzył tegoroczne forum).
Przemawiając podczas otwarcia tegorocznego forum, Xi Jinping przedstawił Chiny jako kluczowego gracza w nowym porządku światowym. Przywódca Chin ostrzegał przed angażowaniem Europy w sojusz przeciwko Pekinowi, mówiąc, że każda próba odizolowania Chin od globalnych sieci handlowych i technologicznych grozi ponownym wznieceniem zimnej wojny. „Formowanie małych grup lub rozpoczynanie nowych zimnych wojen na arenie światowej; wykluczanie, grożenie i zastraszanie innych; uciekanie się do oddzielenia, przerywania dostaw lub sankcji (…) popchnęłoby świat do podziału, jeśli nie do konfrontacji”, powiedział prezydent Chin. „Wielokrotnie historia i rzeczywistość przypominały nam, że jeśli pójdziemy ścieżką konfrontacji – czy to zimnej wojny, gorącej, handlowej czy technicznej – wszystkie kraje ucierpią”, dodał.
Prezydent Joe Biden nie pojawił się na konferencji, ponieważ jest zajęty sprawami administracyjnymi w Stanach Zjednoczonych. USA reprezentuje John Kerry, oficjalny wysłannik ds. klimatu. Jego uczestnictwo podkreśla powrót USA do współpracy międzynarodowej na rzecz zwalczania zmian klimatycznych, symbolicznie zainaugurowanego przez powrót USA do porozumienia klimatycznego z Paryża.
Jednym z ważniejszych tematów podejmowanych podczas obrad była ekologia oraz wpływ zmian klimatu na funkcjonowanie gospodarek poszczególnych krajów oraz zagrożeń jakie mogą wystąpić w najbliższym czasie. Wcześniej tj. 19.01 Światowe Forum Ekonomiczne opublikowało kolejny The Global Risks Report 2021, w którym wskazuje co jest obecnie największym zagrożeniem dla ludzi. Pomimo kryzysu gospodarczego i obaw związanych z rozprzestrzeniającymi się wirusami i chorobami zakaźnymi, obywatele borykają się ze złożonym i rozległym problemem dotyczącym ocieplenia klimatu i ekstremalnych warunków pogodowych, które powstają w wyniku zmian klimatycznych. Dodatkowo, za jedno z głównych zagrożeń uważa się destrukcyjne działania człowieka, utratę bioróżnorodności i wyczerpanie naturalnych złóż i surowców. Ponadto, raport wskazuje na możliwe rozwiązania, które można powziąć w obliczu tych zagrożeń.
Nałożone w wielu krajach świata lockdowny w celu powstrzymania koronawirusa spowodowały w zeszłym roku spadek emisji gazów cieplarnianych, ale eksperci obawiają się, że gwałtowne ożywienie gospodarcze i złagodzenie ograniczeń w późniejszym okresie tego roku może doprowadzić do szybkiego powrotu emisji. „Istnieje obawa, że grozi nam wyrządzenie większych szkód w sytuacji, gdy dążymy do szybkiego powrotu na ścieżkę wzrostu (gospodarczego) w celu rozwiązania wszystkich problemów społeczno-ekonomicznych w perspektywie krótkoterminowej. To tutaj przywódcy polityczni muszą znaleźć równowagę” – powiedziała dyrektor zarządzająca Forum Saadia Zahidi.
Po tegorocznej – wirtualnej odsłonie – forum będzie kontynuowane w maju w Singapurze. Azjatyckie państwo-miasto uznano za miejsce wystarczająco bezpieczne w dobie pandemii, ale decyzja ta może sugerować także wkroczenie w nową erę, w której to Azja stanowi centrum ekonomiczne i biznesowe świata.