Carbon farming – kredyty węglowe dla Rolnika
Aby skutecznie walczyć z globalnym ociepleniem, powinno się nie tylko znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, ale także „pochłonąć” nadmiar dwutlenku węgla, już występującego w atmosferze.
https://ec.europa.eu/clima/system/files/2022- 01/policy_forest_carbon_report_en.pdf
Okazuje się, że proste, skuteczne i stosunkowo niedrogie rozwiązanie jest w zasięgu naszych gospodarstw. Carbon farming, co można tłumaczyć jako „rolnictwo węglowe” czy „agrotechniki węglochłonne” lub nawet uprawa węgla” – to takie praktyki, dzięki którym możliwe jest gromadzenie węgla w materiale roślinnym oraz w glebie, przede wszystkim w formie materii organicznej. Gleby są naturalnie zasobne w związki węgla, jednak intensywna uprawa roli, a zwłaszcza orka, przez ostatnie kilkadziesiąt lat postępowego rolnictwa spowodowała obniżenie zawartości materii organicznej w glebach nawet o połowę. Ów pochodzący z gleb węgiel trafił do atmosfery i oceanów jako CO2, przyczyniając się do globalnego ocieplenia. Orka „rozrywa” agregaty glebowe, wówczas mikroorganizmy zaczynają odżywiać się łączącymi agregaty związkami organicznymi. Zwiększona aktywność mikroorganizmów przyczynia się do uwolnienia wielu składników pokarmowych, co tłumaczy tymczasową zwyżkę plonu po orce. Jest to jednak jedynie efekt krótkotrwały, gdyż w dłuższej perspektywie uprawa pługiem wiąże się z degradacją struktury gleby, utratą wody i narażeniem na erozję, a w konsekwencji – obniżeniem produktywności.
Portal www.climatecentral.org, powołując się na badania zespołu Keitha Paustiana podaje zdolność gleb do sekwestracji dwutlenku węgla w liczbach. Obecne globalne emisje tego gazu sięgają 41 gigaton/rok. By osiągnąć cel, ustalony na paryskiej konferencji klimatycznej, konieczne jest „pochłanianie” 15 Gt/rok dwutlenku węgla. Gleby mają potencjał zgromadzenia 4-5 Gt CO2/rok, są zatem w stanie w znaczny sposób przyczynić się do ratowania naszego klimatu. Aby lepiej zobrazować rząd wielkości, przyjmuje się, że zgromadzenie 5 milionów ton dwutlenku węgla równoważy emisje tego gazu przez ponad milion aut.
Praktyki stosowane w ramach rolnictwa węglowego niosą korzyści przede wszystkim dla środowiska, gleby i klimatu. Z jednej strony ograniczają one emisję dwutlenku węgla do atmosfery, z drugiej — pozwalają na zatrzymanie węgla w glebie.
Najczęściej w ramach praktyk w rolnictwie węglowym stosuje się:
- właściwy płodozmian,
- uprawę bezorkową,
- rośliny okrywowe i poplony,
- nawozy organiczne,
- rośliny strączkowe o zwiększonym udziale w płodozmianie,
- precyzyjne nawożenie azotem.
Rolnictwo węglowe pozwala więc na poprawę jakości i żyzności gleby jednocześnie umożliwiając rolnikom uzyskanie zysku finansowego.
Korzyści z takiego działania są długoterminowe. Poprawiają jakość i żyzność gleby, jej zasobność w wodę i ograniczają koszty bezpośrednie produkcji.
– Jeśli do tego dołożymy zyski z kredytów węglowych oraz dotacje otrzymywane z ekoschematów w ramach nowej Wspólnej Polityki Rolnej, to może okazać się, że znacząco poprawi się kondycja finansowa gospodarstw rolnych – dodaje Wielkopolska Izba Rolnicza.
Plan powinien zawierać audyt sytuacji wyjściowej, plan działań oraz monitoring pomiarów związanych z sekwestracją węgla w glebie. We wdrażaniu warto wykorzystać cyfrowe narzędzia i wiedzę doradców rolniczych. Dzięki rzetelności możliwe jest autoryzowanie kredytu węglowego oraz jego sprzedaż na rynku emisji.
– Z odpowiedzią na to pytanie musimy poczekać do momentu opracowania przez Komisję Europejską zasad certyfikowania kredytów węglowych. Nie mniej jednak już dzisiaj można, a nawet trzeba, zastanowić się nad praktykami tego rolnictwa na poziomie gospodarstwa rolnego – podsumowuje swoje rozważania Wielkopolska Izba Rolnicza.
W kolejnych wpisach postaram się przekazać więcej informacji. Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowania pierwszego audytu węglowego dla gospodarstwa rolnego (testujemy rozwiązania i możliwości). W razie pytań proszę pisać 🙂